Ivan Cankar, njegova življenjska pot in Evropa


Avtor: U.S. Datum: 1899 dni nazaj.


Leto 2018 je bilo Cankarjevo leto: z njim so v Sloveniji – in v celotnem slovenskem kulturnem prostoru nasploh, tudi pri nas v Italiji – obeležili stoto obletnico smrti največjega slovenskega pisatelja z izjemno bogatim ustvarjalnim opusom. Osrednja razstavna projekta jubileja sta sočasni razstavi v slovenski prestolnici , in sicer v Mestnem muzeju Ljubljana ‘Ivan Cankar’, ki si jo lahko ogledate do 7. aprila letos, in v Cankarjevem domu, kjer je do konca februarja na ogled razstava ‘Ivan Cankar in Evropa – Med Shakespearom in Kafko’

Foto: Novi Matajur. Na spletni strani časopisa je objavljena tudi obsežnejša fotogalerija.

Razstava Mestnega muzeja v osmih slikah sledi življenjski poti slovenskega pisatelja. Vsako obdobje njegovega življenja zrcali svet, v katerem je Cankar živel in opredeljuje besedila, ki jih je ustvarjal. Ta so odsev njegovega doživljanja lastne vloge v sodobnem času in obenem tudi okolja, ki je nanj odločilno vplivalo. Vsa obdobja njegovega življenja je določala strast in hrepenenje po družbi in okolju, ki bi primerno vrednotila njegovo bivanje. Ta želja je predstavljala njegov celoten življenjski krog.

Z Vrhnike je želel v Ljubljano, z Ljubljane na Dunaj. V glavnem deželnem mestu je pridobival prve literarne izkušnje in zavedanje o sebi – umetniku. Po selitvi v cesarsko mesto je spoznaval razdvojenost umetnika in delavca med bleščavo velemesta in sivino vsakdanjega življenja na robu družbe. Vrnitev v Ljubljano predstavlja vračanje v bližino doma. Cankarjevo življenje se zaključi s simbolnim in tudi povsem resničnim koncem zgodovinskega obdobja, v katerem je umetnik živel.

Razstava torej pripoveduje z napisi, kronološkimi podatki, fotografijami, knjigami in raznimi gledališkimi in filmski posnetki pisateljevo življenjsko pot do smrti, saj se konča s Cankarjevo posmrtno masko (umrl je star 42 let za posledicami padca po stopnicah) in s časopisnim poročilom ‘Slovenca’ o njegovem pogrebu, kakršnega verjetno ni imel noben slovenski pisatelj ne prej ne pozneje.

Razstavo so zaradi izrednega zanimanja, ki ga je bila deležna, podaljšali do 7. aprila, pri ogledu pa si lahko pomagate tudi s tiskanim vodnikom “Oh, ta Cankar!”. Urnik: od torka do nedelje 10-18 (ob četrtkih do 21. ure).

V galeriji Cankarjevega doma v Ljubljani pa je do 28. februarja na ogled razstava ‘Ivan Cankar in Evropa’, ki ponuja pogled na Cankarjevo umetnost z vplivi in interpretacijami, še zlasti pa z njegovimi evropskimi literarnimi sodobniki. Razstava se precej razlikuje od tiste, ki jo gosti Mestni muzej, jo pa na nek način dopolnjuje.

Vizualno domišljena arhitekturna in grafična postavitev razstave, podprta z avdiovizualnimi mediji, predvsem pa z umetniškimi instalacijami in različnimi likovnimi poudarki, pomeni predvsem pripoved o Cankarjevi odličnosti, njegovi vsestransko vrhunski estetiki in vizionarstvu. Razstava se posveča predvsem umestitvi njegovega dela v evropski kontekst, najprej prek izhodišč, ki jih je avtor v svoja dela včrpal, zajemajoč iz evropske duhovne tradicije, kjer izstopajo predvsem spoznanja Platona, Karla Marxa in Nietzscheja, denimo o pojmovanju ljubezni in lepote, smislu razrednega boja in vlogi umetnika v družbi. Razstava sledi tudi tujim literarnim vplivom: Cankar je odlično poznal Shakespeara, ki ga je celo prevajal, navezoval se je na Cervantesa, denimo v Hlapcih, blizu mu je bil – kot lahko vidimo ob analizi Erotike – Heine, sledil je ruskim realistom Gogolju, Tolstoju in Dostojevskemu.

V Cankarjevem življenju pa je prisoten tudi Trst, kjer je prvič leta 1907 predaval o slovenskem ljudstvu in slovenski kulturi. V Trstu je predaval sedemkrat, posebno znan je njegov nastop 20. aprila 1918 v Delavskem domu, ko je spregovoril o “očiščenju in pomlajenju” celotnega slovenskega prostora, za kar je bil po njegovem potreben enoten nastop vseh. “Ker narod potrebuje v teh težkih časih vse svoje sile, kliče vse in vsakogar! Če kdaj, v teh časih je potreba, da si zvesto pogledamo iz obraza v obraz, da si sežemo v roke, se strnemo v eno vrsto. – Strahopetec je, kdor zdaj trepeče, da bi se mu ob takem zbližanju morda ne odkrhnila ta ali ona mrvica njegovih strankarskih načel ali njegovega svetovnega naziranja,” je med drugim povedal.

Razstava v Cankarjevem domu je odprta od torka do nedelje od 10. do 19., ob četrtkih do 21., ob nedeljah in praznikih do 18. ure. Naj še dodamo, da je v petek, 8. februarja, ogled možen po znižani ceni (4 evre), javna vodenja po razstavi pa bodo še na ta dan ob 11. in 17. uri oziroma 14. in 28. februarja, ob 17. uri. 

Novi Matajur


Facebook

Twitter
Pinterest
Google+
More

Kategorije novic


slovenske e-novice


naročite revijo moja slovenija

Revija Moja  SlovenijaBrezplačno boste prejeli digitalno mesečno revijo Moja Slovenija (12 številk). Naročite brezplačno verzijo