Karin Pečelin, Dubaj: Dubai je Disneyland za odrasle!


Avtor: U.S. Datum: 3218 dni nazaj.


karin-pecelin-dubaj-slovenci-izseljenci

Karin Pečelin se je pred dobrimi sedmimi leti skupaj z možem, Angležem, in leto in pol starima dvojčkoma iz Slovenije preselila v za marsikoga izmed v Sloveniji živečih Slovencev eksotično, predvsem pa bogato mesto Dubai. »Želeli smo ostati in delati v moji domovini, v katero se je moj mož zaljubil na prvi pogled, vendar se je to izkazalo za nemogoče. Posla, ki bi naši družini zagotovil eksistenco, ni bilo. Mož je dobil ponudbo za delo v Dubaiu in morali smo pripraviti kovčke,« se spominja Karin.

Odpraviti se v povsem drugačen svet, povsem drugačno družbo, ni bilo preprosto dejanje, priznava sogovornica, še zlasti zaradi majhnih otrok in dejstva, da v Dubaiu ni nikogar poznala. »Vendar je bil to čas, ko se je v Dubaiu lepo živelo in ni še prav nič dišalo po kakšni krizi. V tem mestu je ogromno priseljencev, zato se ni težko znajti. Je pa Dubai popolnoma drugačen od evropskih mest. Razlike takoj opazimo v medsebojnih odnosih, kulturi, podnebju, tudi poslovni kulturi,« pripoveduje. Sicer se ji poslovno okolje ne zdi preveč spodbudno, razen za domačine, ki imajo vrsto ugodnosti. Dubai slovi kot izjemno bogato mesto, vendar na obrobju opaziš tudi revščino, pove sogovornica. Tam živijo predvsem priseljenci, na primer iz Pakistana in Bangladeša, ki opravljajo za domačine tako imenovana  »najnižja« dela.

Karin z družino živi v naselju, kjer prebivajo izključno tujci - Evropejci. Namestitev jim je zagotovil možev delodajalec.  »Mož poučuje v angleškem  'collegeu',  sama pa se ukvarjam z družino,« dodaja Karin, ki sicer opaža, da so v Dubaiu še vedno zaželeni poklici, kot na primer  gradbeni inženirji, računalničarji, zdravniki in piloti. »Kar nekaj Slovencev je tako v Dubaiu našlo odlično zaposlitev!«

Razkošje, visoki stroški, a tudi visoke plače

 Dubai predstavlja Disneyland za odrasle, poudarja sogovornica. »Tisto, kar sanjamo, lahko tu najdemo. Postrežejo vas lahko s kavo, posuto z zlatom, po cestah se vozijo samo najprestižnejši avtomobili, ponašajo se z najvišjo stavbo na svetu Burj Khalifo, hotelom s sedmimi zvezdicami Burj Al Arabom, umetnim nasipom v obliki palme…« Arabce opisuje kot nezaupljive in zadržane... »Ko pa te spoznajo, so izredno prijetni in dobri prijatelji.«

Karin se je posvetila otrokoma in družini. »Peljem ju v šolo, na različne aktivnosti...Tukaj dan zelo počasi teče, ne tako kot doma. kakovost življenja je res dobra, podnebje v tem letnem času pa zelo prijetno,« pripoveduje.  Mesto je sicer izredno drago, stroški visoki, vendar so temu primerni tudi prihodki.  Kar zadeva prislovično upočasnjen tempo, pa se je v zadnjih letih tudi v Dubaiu marsikaj spremenilo. In kakšen je v Emiratih položaj žensk v primerjavi z Evropo? »Domačinke ne delajo, skrbijo za družino in otroke. Tako jim narekuje vera in kultura. Zaposlene so večinoma Evropejke, ki pa imajo tak delavnik kot doma.«

»Zaenkrat se še ne nameravamo vrniti,« Karin odgovarja na vprašanje, ali so že bili na prelomnici: vrniti se v Slovenijo ali ostati v Dubaiu.  »V Sloveniji so težki časi in razmere za delo slabe. Žal trenutno nimamo druge izbire,« pove Karin, ki ne skriva, da v Dubaiu  pogreša družino, prijatelje, hribe in zimo.

Avtor članka: Blanka Markovič Kocen


Facebook

Twitter
Pinterest
Google+
More

Kategorije novic


slovenske e-novice


naročite revijo moja slovenija

Revija Moja  SlovenijaBrezplačno boste prejeli digitalno mesečno revijo Moja Slovenija (12 številk). Naročite brezplačno verzijo