Odličen dosežek slovenskega ultratekača na teku 100 milj v ZDA

Avtor: slovenci Datum: 2795 dni nazaj.

Washington - V osrčju ameriškega Skalnega gorovja se je pretekli vikend končala mednarodna ultratekaška trail preizkušnja Leadville 100. Letos je v Leadville odpotoval tudi 36-letni Izolan Mitja Volčanšek in kot prvi Slovenec premagal 100 milj oziroma 160 kilometrov dolgo "dirko prek neba".

ZDA, Leadville. Slovenski ultramaratonec Mitja Volcansek (drugi v vrsti) na ultramaratonu Leadville 100. Foto: Leadville Race Series

Slovenski ultramaratonec Mitja Volcansek (drugi v vrsti) na ultramaratonu Leadville 100. Foto: Leadville Race Series

Med 340 tekmovalci, ki so prišli v cilj teka, ki iz leta v leto v Kolorado privabi več domačih in tujih tekaških navdušencev, je Volčanšek, sicer dopisnik Slovenske tiskovne agencije z Obale, zasedel odlično 25. mesto. V moški konkurenci je bil 22., v svoji kategoriji pa 12.

"Obilo trpljenja, a še toliko večje veselje po prihodu v cilj Leadville 100. Prvi Slovenec z nastopom na drugi najstarejši stomajlerici na svetu. Čeprav se z drugimi tekači sploh nisem obremenjeval in sem imel v mislih zgolj osebni 'sub 24 hour' cilj, sem na koncu presegel svoja pričakovanja. 22 ur in 11 minut in 25. mesto absolutno. Noro, noro, noro!" je po teku na svojem Facebook profilu zapisal Volčanšek, ki je pot v Kolorado podrobneje načrtoval od novega leta, ko je izvedel, da so ga izžrebali za nastop.

Leadville 100 je ena najzahtevnejših 100 milj dolgih ultratekaških preizkušenj na svetu. Pravijo ji tudi "The race across the sky", saj nekdanje rudarsko mesto Leadville s 3094 metri nadmorske višine velja za drugo najvišje mesto v ZDA. Že 33. leto zapored - prva dirka je potekala leta 1983 - so se tekači ob štirih zjutraj podali na start, naporno krožno traso s skoraj 5000 metri višinskih vzponov pa so morali premagati najkasneje v 30 urah.

Najhitreje je ciljno črto prečkal 35-letni Američan Ian Sharman s časom 16:22:38, najhitrejša med ženskami pa je bila prav tako Američanka, 24-letna Clare Gallagher s časom 19:00:27. Vir: STA