“Pobuda za zmanjšanje pravic manjšin je nekaj pošastnega!”


Avtor: U.S. Datum: 2114 dni nazaj.


Pet let po vstopu Hrvaške v Evropsko unijo ni prineslo napredka na področju človekovih pravic in svoboščin, nasprotno, država je storila korak nazaj in priča smo različnim pobudam konservativnih krogov v tej smeri. Med temi sta tudi državljanski pobudi, ki sta nedavno zbirali podpise za referendum, Resnica o Carigrajski (konvenciji), ki želi odpoved tega pomembnega mednarodnega dokumenta, in Ljudstvo odloča, ki se zavzema za spremembo volilne zakonodaje in med drugim zmanjšanje pravic manjšinskim poslancem.

Na to se je med drugimi ostro odzval reški župan Vojko Obersnel, ki na Reki ni dovolil zbiranja podpisov, povezanih s Carigrajsko konvencijo, someščane pa pozval, naj ne podpišejo peticije za spremembo volilne zakonodaje in ne dovolijo trgovanja in kalkuliranja z manjšinskimi pravicami.

Vojko Obersnel, župan občine Reka.

Vojko Obersnel, njegov oče je bil tržaški Slovenec, se je v pogovoru z Marjano Mirković ozrl na omenjeni pobudi in ozračje na Hrvaškem. Prepričan je, da pobuda za preklic Carigrajske konvencije, ki pred nasiljem ščiti ženske in otoke, ne sodi v civilizirano državo, kar Hrvaška, po njegovem, še vedno je. Enako nesprejemljiva je pobuda za zmanjšanje pravic manjšin:

»Druga pobuda, ki želi manjšinskim poslancem v saboru onemogočiti glasovanje in sodelovanje v razpravah o vseh temah, je enostavno nekaj – dovolil bi si reči - pošastnega. Ne morem si niti predstavljati, da bi v saboru bili poslanci prve kategorije, tisti torej, ki bi lahko glasovali o vsemu, in poslanci druge kategorije, ki ne bi mogli glasovati denimo o zaupnici vladi ali proračunu.«

Hrvaška je, se zdi, v zadnjih letih naredila korak nazaj. Sovražni govor v politiki, medijih in javnosti narašča, priča smo prizadevanjem za zmanjšanje manjšinskih pravic.Vojko Obersnel pa opozarja, da ti pojavi, na žalost, niso prisotni samo na Hrvaškem, ampak tudi drugod po Evropi:

»Ob migrantski krizi, žal, vidimo, da so mnoge evropske države zavzele dokaj negativno stališče do problema s pribežniki. Seveda ne moremo biti zadovoljni s položajem na Hrvaškem. Dejstvo je, da se po eni strani krepijo konservativne sile, ki se zavzemajo za zniževanje doseženih ravni človekovih pravic in svoboščin, še slabše pa je nenehno koketiranje s preteklostjo in to s tisto najbolj negativno preteklostjo, s katero se želi na določen način relativizirati tako ustaško gibanje kot tudi dejstvo, da je imela Hrvaška pravzaprav eno izmed najmočnejših osvobodilnih gibanj na območju Jugoslavije in se po drugi svetovni vojni tako nedvomno uvrstila na zmagovalno stran, na stran dobrega.«

SVSD / Sotočja


Facebook

Twitter
Pinterest
Google+
More

Kategorije novic


slovenske e-novice


naročite revijo moja slovenija

Revija Moja  SlovenijaBrezplačno boste prejeli digitalno mesečno revijo Moja Slovenija (12 številk). Naročite brezplačno verzijo