Promocija časopisa Slovenika ob Kulturnem dnevu v Beogradu


Avtor: U.S. Datum: 2259 dni nazaj.


V prostorih beograjskega Drušva Sava, oziroma Nacionalnega sveta slovenske manjšine, smo Kulturni praznik zaznamovali s promocijo nove, tretje številke znanstvenega časopisa Slovenika, katerega založnika sta Filološka fakulteta Univerze v Beogradu in Nacionalni svet slovenske manjšine v Srbiji.

Promocija Slovenike v Beogradu

Promocija Slovenike v Beogradu

O Sloveniki so pred številnim občinstvom navdihnjeno govorile prof. dr. Vesna Polovina (Filološka fakulteta v Beogradu), urednica temata dr Jadranka Đorđević Crnobrnja (Etnografski inštitut SANU) ter glavni urednici, Biljana Milenković Vuković (Etnografski intitut SANU) in prof. dr. Maja Đukanović (Filološka fakulteta v Beogradu), sicer tudi aktivni članici slovenske manjšine v Srbiji.

Po pozdravnih besedah predsednika Društva in Nacionalnega sveta slovenske manjšine, Saša Verbiča, je predstavljeno mednarodno uredništvo in svet, v katerih so tudi uveljavljene strokovnjakinje iz Slovenije.

V predstavitvah je bilo poudarjeno, da so k pisanju povabljeni tudi mladi slovenisti in vsi, ki se ukvarjajo z izseljenstvom in izseljenci v najširšem pomenu, z močno željo, da bi spremenili stereotipno dojemanje dijaspore. Namreč, med Slovenci po svetu je, kot se zdanja leta opaža tudi v sami Sloveniji, marsikateri uveljavljeni strokovnjak, znanstvenik, umetnik, oseba, ki je pomembno vplivala in vpliva na življenje, kulturo, znanost v deželi, kjer dela in ustvarja.

Občinstvo na predstavitvi

Uredništvo upa, da bo spodbudilo mentorje in študente na različnih ravneh študija, da se lotijo tem in vprašanj, s katerimi bodo razsvetlili delo Slovencev v Srbiji in drugje po svetu, in njihovo mesto ter vpliv na znanost in umetnost države v kateri živijo in delajo, posebna pohvala pa velja mladim beograjskim slovenistom, ki so svoje prispevke že objavili v prejšnjih številkah.

Velja opozoriti na naslovnice z motivom peščene ure, ki jih je oblikovala akademska slikarka Marija Vauda, simbolizirajo prelivanja energije in simbioze med dvema kulturama ter nepretrganega poteka zgodovinskega, duhovnega in intimnega časa njunih predstavnikov, simbolično opozarjajoč na različne zorne kote pripadnikov obeh kultur.

Sloveniko beremo na spletnem naslovu http://slovenci.rs/slovenika/, o predstavitvi druge številke Slovenike v Prešernovi dvorani SAZU v Ljubljani na http://slovenci.rs/predstavitev-casopisa-slovenika-slovenske-narodne-manjsine-v-srbiji/#more-3299 in o promociji prve številke v Beogradu na naslovu http://slovenci.rs/promocija-slovenike-kulturno-naucnog-casopisa-slovenaca-u-srbiji/#more-2879.

Maja Đukanović


Facebook

Twitter
Pinterest
Google+
More

Kategorije novic


slovenske e-novice


naročite revijo moja slovenija

Revija Moja  SlovenijaBrezplačno boste prejeli digitalno mesečno revijo Moja Slovenija (12 številk). Naročite brezplačno verzijo