Tanja Franc: O Slovencih se v Makedoniji vedno govori s spoštovanjem


Avtor: U.S. Datum: 2208 dni nazaj.


Včasih se nam zdi, da so Slovenci v tujini le tisti, ki so daleč stran, v Avstraliji ali Kanadi, ne pa tudi tisti v krajih, ki so nekoč pripadali isti državi. A prav ti so nenadoma postali Slovenci na drugi strani meje. Tanja Franc je Makedonka, po rodu iz Metlike. Njen oče se je v Makedonijo preselil kot otrok tik po drugi svetovni vojni. Tanja je bila rojena v Bitoli, kjer še vedno živi. Toda tudi kot otrok druge generacije Slovencev v Makedoniji odlično govori slovensko. Zelo je dejavna v slovenski skupnosti v Bitoli in je tudi predsednica leta 2007 ustanovljenega Slovenskega združenja Triglav.

Tanja Franc je po rodu iz Metlike in vsaj dvakrat na leto obišče Slovenijo.

Tanja Franc je po rodu iz Metlike in vsaj dvakrat na leto obišče Slovenijo. Foto: osebni arhiv Tanje Franc

Kako pomembno je za Slovence v Makedoniji delovanje Slovenskega društva Triglav?

»V Bitoli živi okoli 60 Slovencev, večinoma pripadnikov druge generacije priseljencev. Delovanje združenja je zelo pomembno, saj smo se na ta način spoznali med seboj in smo bili prav presenečeni, da nas je toliko. Delovanje društva, druženje in uvedba dopolnilnega pouka slovenščine so nam pomagali pri učenju in utrjevanju znanja slovenščine. V desetih letih delovanja smo izvedli veliko projektov, po katerih smo zelo poznani v ožji in širši okolici Bitole ter v južni in jugozahodni Makedoniji. Na ta način smo pridobili nove člane, Slovence s tega območja. Pri nas se oglašajo tudi Makedonci, ki imajo ali so imeli vezi s Slovenijo – so tam nekoč delali, iščejo sorodnike, prijatelje. Pri delovanju nam je bil prva leta v veliko pomoč častni konzul Mihajlo Mojsov s častnim konzulatom v Bitoli. Že štiri leta pa v Bitoli ni več častnega konzulata, na katerega bi se lahko obrnili v situacijah, ko bi potrebovali pomoč. Za zahodno Makedonijo je bil imenovan častni konzul v Ohridu, ki pa tam ne živi, tako da ljudje z njim ne morejo vzpostaviti stika. Zaradi tega po svojih najboljših močeh pomagamo ljudem reševati razna vprašanja z nasveti ali pa jih usmerimo na veleposlaništvo v Skopje.«

Celoten intervju lahko preberete na strani dnevnik.si.


Facebook

Twitter
Pinterest
Google+
More

Kategorije novic


slovenske e-novice


naročite revijo moja slovenija

Revija Moja  SlovenijaBrezplačno boste prejeli digitalno mesečno revijo Moja Slovenija (12 številk). Naročite brezplačno verzijo